Widmo wojny nawiedza Europę

Kończy się dziś fatalny tydzień dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Kończy się dziś fatalny tydzień dla bezpieczeństwa międzynarodowego, kiedy rosyjskie MSZ ujawniło dwa dokumenty dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, które Moskwa zaproponowała Waszyngtonowi jako podstawę do dyskusji o złagodzeniu napięć związanych z ekspansją NATO na wschód i zaprzestaniu rozmieszczania sojuszu w pobliżu granic Rosji , w tym na Ukrainie. Spośród dwóch dokumentach , jeden jest projektem traktatu z USA , który zawiera sześć następujących przepisów: 

- Rosja i USA nie mogą wykorzystywać terytorium innych krajów do przygotowywania lub przeprowadzania ataków na inne kraje; 

- Żadna ze stron nie może rozmieszczać rakiet krótkiego lub średniego zasięgu za granicą lub na obszarach, na których broń ta mogłaby dotrzeć do celów na terytorium drugiej strony; 

- USA nie będą otwierać baz wojskowych w krajach postsowieckich, które nie są już członkami NATO, wykorzystywać ich infrastruktury wojskowej ani rozwijać współpracy wojskowej z tymi państwami;

- Żadna ze stron nie może rozmieszczać broni jądrowej za granicą , a każda taka już użyta broń musi zostać zwrócona. Obie strony zlikwidują wszelką infrastrukturę służącą do rozmieszczenia broni jądrowej poza ich własnymi terytoriami; 

- Żadna ze stron nie będzie prowadzić ćwiczeń wojskowych ze scenariuszami użycia broni jądrowej; oraz, 

- Żadna ze stron nie będzie szkolić personelu wojskowego ani cywilnego z krajów niejądrowych do używania broni jądrowej. 

Drugi dokument ma charakter wielostronnego porozumienia z państwami członkowskimi Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Zawiera również 6 przepisów, którymi są: 

- NATO nie rozszerza się dalej na wschód i musi zobowiązać się do wykluczenia członkostwa Ukrainy ; 

- NATO nie będzie rozmieszczać dodatkowych sił ani broni poza granicami swoich członków od maja 1997 r. (zanim Sojusz zaczął przyjmować państwa Europy Wschodniej); 

- NATO nie będzie prowadzić żadnej działalności wojskowej na Ukrainie, w Europie Wschodniej, na Kaukazie Południowym lub w Azji Środkowej; 

- Rosja i NATO nie mogą rozmieszczać pocisków krótkiego lub średniego zasięgu w zasięgu swoich terytoriów; 

- Wszystkie strony powinny powstrzymać się od prowadzenia działań zbrojnych powyżej szczebla brygady, które będą ograniczone do wspólnie uzgodnionej strefy przygranicznej; oraz, 

- Żadna ze stron nie będzie traktować drugiej strony jako przeciwnika ani stwarzać zagrożenia dla drugiej, a wszystkie strony zobowiążą się do pokojowego rozstrzygania sporów, powstrzymując się od użycia siły.

US, NATO and the Russian Question

Propozycje Rosji są zgodne z jej bardzo szczegółowo sformułowanym stanowiskiem i wielokrotnie w ostatnich miesiącach zabiegających o gwarancje bezpieczeństwa ze strony Zachodu w obliczu zakrojonych na szeroką skalę rozmieszczeń wojskowych przez państwa NATO w krajach Europy Środkowej i krajach bałtyckich w ostatnich latach. A po drugie, pośród narastających oznak, że NATO przygotowuje dalszą ekspansję na wschód, która może objąć Ukrainę, Gruzję i Morze Czarne. 

Ta ostatnia część jest kluczowa dla bezpieczeństwa Rosji, ponieważ NATO (czytaj USA) niemal na pewno rozmieści rakiety nuklearne na Ukrainie i w Gruzji, co dałoby mu decydującą przewagę taktyczną, by zaskoczyć Rosję atakiem nuklearnym gdyż czas lotu byłby ekstremalnie krótki i odpowiednio skrócony zostaje czas reakcji Rosji, a po drugie, taktyczne pociski średniego zasięgu byłyby w stanie uderzyć w głąb terytorium Rosji. 

Z góry przesądzony jest wniosek, że USA nigdy nie zgodzą się na traktat o bezpieczeństwie w rodzaju, jaki proponuje Rosja, ponieważ rozszerzenie NATO — wbrew zapewnieniom złożonym Michaiłowi Gorbaczowowi w czasie zjednoczenia Niemiec, że sojusz nie rozszerzy o  cal” poza poziom epoki zimnej wojny pod koniec lat 80 — jest długoterminową strategią USA mającą na celu uzyskanie jednostronnej przewagi nad Rosją i przechylenie globalnej równowagi strategicznej na korzyść Zachodu, co postawiłoby Moskwę w defensywie w jej polityce zagranicznej i groziłoby bezpieczeństwu kraju.

Podsumowując, strategia Zachodu polega na dyktowaniu Rosji z pozycji siły. Moskwa protestuje. Jednak NATO i Stany Zjednoczone zdecydowały się zignorować protesty Rosji i od 1997 r. kontynuowały ekspansję etapami. Dziś powstała sytuacja nie do zniesienia dla Rosji, ponieważ siły NATO są praktycznie u jej bram. Rozwijająca się sytuacja przypomina kryzys kubański z 1962 r., kiedy Waszyngton zagroził militarnie przeciwko rozmieszczeniu sowieckich rakiet na Kubie. 

Strategia administracji Bidena polega najpierw na osłabieniu globalnego zasięgu i zdolności strategicznych Rosji, a następnie na zmierzeniu się z wyzwaniem wzrostu Chin. Administracja Bidena podejmuje ryzyko, że Chiny pozostaną neutralne w nadchodzącej konfrontacji między Zachodem a Rosją. Jednak inicjatywa prezydenta Xi Jinpinga, by w środę zorganizować wirtualne spotkanie z prezydentem Putinem, sygnalizuje, że Pekin wspiera Rosję. 

Dzisiejsze wypowiedzi rzecznika chińskiego MSZ Wanga Wenbina w Pekinie wskazują na taki kierunek. Co ciekawe, ambasador Wang odpowiadał na celne pytanie agencji informacyjnej Tass. Odpowiednie fragmenty są przytoczone poniżej: 

„Podczas wirtualnego spotkania z rosyjskim prezydentem Putinem prezydent Xi Jinping powiedział, że Chiny będą nadal prowadzić elastyczną i zróżnicowaną współpracę z Rosją i innymi państwami członkowskimi Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność w regionie. Jakie wyzwania stoją przed Chinami i Rosją w tym aspekcie? Co Chiny i Rosja mogą zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo regionalne?”  Tass

„15 grudnia prezydent Xi Jinping odbył wirtualne spotkanie z prezydentem Rosji Putinem. Dwie głowy państw przeprowadziły dogłębną wymianę poglądów na temat podstawowych i głównych kwestii będących przedmiotem wspólnych obaw, w tym ochrony bezpieczeństwa regionalnego, i osiągnęły nowy, ważny konsensus.

„Świat jest świadkiem połączonych sił zmian i pandemii niewidzianych od stulecia na tle złożonych i głębokich zmian w krajobrazie międzynarodowym i regionalnym. Wierzymy, że Chiny i Rosja, dwaj stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, podejmują ważną misję w obronie pokoju i stabilności w regionie oraz promowaniu rozwoju i rewitalizacji wszystkich krajów. Niektóre kraje od pewnego czasu wyznaczają linie ideologiczne, budują nowe bloki wojskowe i podsycają napięcia w regionie, co przyniosło poważne zagrożenia i wyzwania dla regionalnego pokoju i stabilności oraz globalnej stabilności strategicznej. Chiny i Rosja zdecydowanie to odrzucają. Będziemy nadal podążać za konsensusem obu przywódców, brać na siebie odpowiedzialność, jednoczyć wszystkie siły, które kochają i wspierają pokój i wnosić aktywny wkład w realizację trwałego, powszechnego i wspólnego bezpieczeństwa w regionie i na świecie”. Wang Wenbin

Publikacja obu dokumentów w Moskwie wcześniej wskazuje, że Moskwa nie ma złudzeń, iż strategia USA polega na przyparciu do muru Rosji i zastraszeniu jej na arenie światowej. 

Rozwija się poważny kryzys w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, ponieważ od tego momentu możliwości Moskwy ograniczają się do „przymusowej dyplomacji” w dążeniu do zaspokojenia swoich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa. Reasumując, istnieje realne niebezpieczeństwo konfrontacji militarnej z potęgami NATO, ponieważ USA, Wielka Brytania, Francja itd. już rozmieściły na ziemi ukraińskiej siły specjalne, które będą działać jak „druty wyzwalające”.

W serii wysoce prowokacyjnych wypowiedzi w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził prerogatywę sojuszu do interwencji na Ukrainie i bez ogródek odrzucił teorie Moskwy, że może ona mieć wpływ na przyszłe plany ekspansji sojuszu. 

Stoltenberg przemawiał za uprzednią zgodą administracji Bidena. Decyzja Moskwy o udostępnieniu dokumentów bezpieczeństwa zapadła dzień później. Od tego czasu rzecznik Białego Domu Jen Psaki zareagowała, praktycznie popierając twardą linię Stoltenberga. 

 MK Bhadrakumar 

Oryginalnym źródłem tego artykułu jest India Punchline.

Wybór, korekta tłumaczenia automatycznego i redakcja SpiritoLibero.
--------------------------------------------------------------------
Zapraszam do czytania innych artykułów nie publikowanych na NEon24  https://kurier-poranny.blogspot.com/

Jarek Ruszkiewicz SL

Jarek Ruszkiewicz SL - Blog tylko dla nie wyszczepionych. Szczepany muszą składać podanie o przepustkę.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

5

liczba ocen: 12

 • Jarek

  Jakie prawo ma pedalsko-murzyński rząd z Waszyngtonu do nakładania sankcji na Nord Stream2.

  Równe prawo miałaby Polska do nałożenia sankcji na kanał panamski.

  • @kula Lis 70#Jarek

   Dokładnie.

   Ale to gówno już pada na pysk.

   • @Jarek Ruszkiewicz SL#kula Lis 70#Jarek

    Na Ukrainie jest największa Synagoga w Europie! Ufundowana przez Chabad, ten sam co przejął fundusze emerytalne Polaków! Wymordują Nas pomału! Chabad ma w ręku amerykański MFW, i jak widać polski system emerytalny.

  • @kula Lis 70#Jarek

   Hmm. Inflanty.

   Inflanty.

   Kto kupi?

   Banda homo be el em?

   I muppet o balkoniku.

   • @brian#kula Lis 70#Jarek

    Czy nie czasem członkowie Chabad stali za inicjacją Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30 i wspierali OUN?! Wiele tych dokumentów posiada Putin!

 • Kiedy właśnie nie nałożył. Zyt duża część Europy czeka na gaz z NS2 stąd jest

  to działanie przeciwko Europie niż Rosji.

 • Będzie powtórka z kryzysu Kubańskiego.

  Wtedy "ajwaj" podniósł krzyk że Ruskie instalują rakiety koło granic USA.

  "ajwaj" nie krzyczeli gdy wcześniej instalowali podobne rakiety w Turcji czyli blisko granic Rosji.

  Rosja w odpowiedzi na działania USA zainstalowała swoje rakiety na Kubie.

  wtedy wielki krzyk...kryzys... po cichu się dogadali... we wzajemnym strachu na poziomie prezydentów (Chruszczow Kennedy).

  Rosja wycofa rakiety z Kuby a USA wycofa swoje rakiety z Turcji.  Teraz mamy identyczny scenariusz tylko technika jest znacznie bardziej zaawansowana.

  Znowu NATO uprawia "drang nach osten" (jak napoleon, Piłsudski, Hitler) krzycząc głośno "Rosja atakuje, Rosja jest agresywna.. Bronimy festung Europa... (jak krzyczeli Piłsudski i Hitler a potem CIA poprzez radyjko "Wolna Europa").  Dzisiaj układ jest podobny do czasów kryzysu Kubańskiego tylko trendy inne

  Wtedy USA rosło w siłę a ZSRR dziadział.

  Dzisiaj jest odwrotnie Rosja rośnie w siłę a USA stacza się w kierunku chaosu.  Ja to się skończy ?

  Myślę że Rosja skutecznie zaszachuje bandytów z NATO ...

  np. poprzez ulokowanie swoich rakiet w miejscach bolesnych dla NATO a głównie dla USA

  szachowania Europy nie ma sensu bo USA właśnie chcą wojny w Europie.

  szachować trzeba USA a niedługo Australię bo wygląda na to że mafia przenosi się z USA do Australii... i stamtąd będzie zarządzała swoimi aktywami.

  Szachować USA Rosja może (Kuba , Nikaragua, Arktyka, Wenezuela i pewnie kilka innych)

  natomiast szachowanie Australii jest dla Rosji trudnjejsze.

  .. za to Chiny mają bliżej.

  • @Oscar#Będzie powtórka z kryzysu Kubańskiego.

   ------------------------

   "Będzie powtórka z kryzysu Kubańskiego."

   ------------------------

   Pan rozumie tzw. Kryzys Kubański tak - jak chce tego ciemna moc płynąca z wielkich mediów (nie wyłączając książek i podręczników) - gdzie wszystkimi wielkimi mediami zarządza właśnie owa, ciemna moc.

   Wniosek?

   Kuba - to był bat na Amerykanów - gdyby ci stawiali opór psu - co to tam ogon nimi wywija. Przekładając to na ludzki język - to wtedy zaczął właśnie wierzgać przeciwko ogonowi - J.F.K. Rosyjskojęzyczna, V kolumna ciemnej mocy rezydująca w Rosji pomogła V kolumnie angielskojęzycznej rezydującej w Ameryce poprzez dostarczenie na Kubę wiadomych rakiet. Pomogła tym - odwrócić uwagę wierzgających od tego problemu - przeciwko któremu oni zaczęli wierzgać. Jak wiemy - J.F.K i tak niesłychanie widowiskowo - odstrzelono - dla przestrogi dla innych, potencjalnych śmiałków.

 • Jak Rosja może zrealizować swoje plany na bezpieczeństwo Rosji i Europy.

  Widać w propozycjach Rosji jasny plan strefy bez broni ofensywnej.

  Ta strefa w połowie po stronie Rosji a w połowie po stronie NATO.

  Strona Rosji to dawne ZSRR a strona NATO to d linii Curzona na zachód.

  Strefa zdemilitaryzowane po stronie Rosji to pribałtyki, Ukraina, Białoruś, Gruzja

  a po stronie Europy to Polska, Rumuni, Słowenia, Czechy, Węgry Bułgaria czyli dawne demoludy..

  Rosja by przeżyć musi odzyskać Ukrainę i pribałtyki.

  może je odzyskać po dobroci czyli zneutralizować traktatowo lub siła .

  Taka koncepcja nie niszczy żadnych struktur gospodarczych.  Podkreślam że Rosja po raz kolejny w historii odtwarza linię Curzona (pisałem o tym wiele razy) najpierw uzgodnił a to po I wojnie światowej, .. Piłsudski złamał te ustalenia i najechał Kijów , Rosja próbowała odtworzyć linię Curzona goniąc Piłsudskiego aż pod Warszawę ale przegrała przez Stalina który nie chciał jak Trocki podbijać Europy i nie zamknął Polaków w okrążeniu po Warszawą ... Stalin odtworzył linię Curzona w 1939r układem Ribbentrop Mołotow... potem tę linie złamał Hitler w 1941r ..a Stalin znowu odtworzył tę linię w 1944 (wschodnie granice Polski..

  Dzisiaj Putin proponuje po dobroci a jak potrzeba to zrealizuje siła tę samą niezmienną od czasów ustaleń po I wojnie światowej linię Curzona..  Zachód Europy pewnie się na to by zgodził tylko problem w tym że USA nie pozwalają na taką zgodę.  Jak widać tylko USA jest "lobbystą" wojny oraz pachołki czyi agentura USA ale to też jest USA w sensie decyzyjnym. Jak widać w tym kontekście Polska PISu nie jest wolnym krajem tylko pachołkiem agenturą USA.

  PO jest agenturą Niemiec... a Niemcy zainteresowane pokojem w Europie i Ruskim gazem.  Polacy mają dylemat ... czy PIS opcja socjalna ale i opcja wojny z Rosją...

  czy PO opcja neoliberalna (antysocjalna) ale pod kontrolą mniej wojowniczych Niemców.

  z tym że Niemcy z Rosją chcą pokoju co nie oznacza brutalnych nacisków albo wręcz agresji na Polskę by odtworzyć IV Rzeszę.  Obie formacje PO i PIS Polska musi wywalić na śmietnik historii.

  Musi je zastąpić formacją Polską bez kompleksów wobec i Rosji i Niemiec nastawioną na socjal (poziom życia ludności) i pokojową współpracę i z Rosją i z Niemcami.  Nawet PIS by się nadał gdyby nie jego związki z USA oraz zbrodnicza wobec Polaków polityka historyczna...no i powiązania z KK (PIS tworzy państwo wyznaniowe)  Tu nasuwa się sama nazwa polskiej partii ma być socjalna i narodowa...

  i kłopot w ty że Hitler zrozumiał to wcześniej i skompromitował tę słuszną ideę swoimi zbrodniami wojennymi i przeciw ludzkości....

  socjalna ..ok ale Narodowa powinno być uzupełnione o prawa mniejszości narodowych...

  "obywatelska" to niesie za sobą kontekst "antynarodowa" za sprawą polityki PO.

  może "Narodowo Obywatelska".. czyli PZPNO "Polska Zjednoczona Partia Narodowo Obywatelska" (Zjednoczona bo jednocząca różne nurty Polaków)

  a zasady takie.

  Władze na każdym szczeblu odzwierciedjają skład narodowy zarządzanym terytorium.

  Władze Centralne zwłaszcza.

  żadnej dominacji żydów i banderowców ..tyle żydów we władzach ile w społeczeństwie.

  żadnych spadochroniarzy z zagranicy (importowanych "Polaków jak Rostowski , Rau.."

  we Władzach tylko Polacy urodzeni w Polsce z Polskich rodziców i na stałe mieszkający w Polsce oraz wychowani i wykształceni w Polsce.  To by było na tyle.

  • @Oscar#Jak Rosja może zrealizować swoje plany na bezpieczeństwo Rosji i Europy.

   Wszystko piknie.

   Jest kompleksowa wizja.

   Odrzucamy precz dotychczasowe ograniczenia.

   Tylko dobra nazwa potrzebna.

   Co do jewrejstwa, szwabstwa i innych?

   Takze nowszych "z importu".

   Podpisujesz dokument "Deklaracja Polaka".

   Zdradzasz.

   Kop za granice, banicja.

   Bez certolenia.

  • @Oscar#Jak Rosja może zrealizować swoje plany na bezpieczeństwo Rosji i Europy.

   " a Niemcy zainteresowane pokojem w Europie"   Większej bzdury nie czytałam. Niemcy chcą budować europejską federację pod swoim przywództwem i jest to zalążek wojny, bo kto im pozwoli ?

 • "...jest długoterminową strategią USA mającą na celu uzyskanie

  jednostronnej przewagi nad Rosją i przechylenie globalnej równowagi strategicznej na korzyść Zachodu,..."

  -------------------------------------

  Jakże łatwo ludzi robić w konia. Czyby ludzie zapomnieli, że w ubiegłym wieku zamordowano carską Rosję i w to miejsce reaktywowano Frankensteina zasilanego/sterowanego z tzw. Zachodu?

  Czyżby zapomniano, że CCCP - tzw. Zachód zlikwidował przecież niedawno - gdzie z dnia na dzień objawili się tam tzw. oligarchowie, których łączyło to - "waszym ojcem jest diabeł..." - a wspomnianego Frankensteina ubrał tenże Zachód już w inny kubraczek? W inny kubraczek - ale dalej pozwala mu ten Zachód się zbroić w nowoczesną broń i dalej reaktywował tzw. zimną wojnę na linii tym razem nie NATO - a Układ Warszawski ale NATO - Rosja czyli (Frankenstein ubrany w inny kubraczek).

  Wniosek?

  Zachodem i obecnym Frankensteinem zwanym Rosją rządzi - bezpośrednio - ta sama, ciemna moc i wątpię aby Chiny tego nie rozumiały. Chiny - którymi na swój sposób też rządzi ta sama, ciemna moc - chociaż - pośrednio - poprzez uwikłanie ich w cały system zależności. Będąc przy Chinach - nie zapominajmy, że w ubiegłym wieku ta wspomniana, ciemna moc - zaflancowała Chinom komunę rytu moskiewskiego z wszystkimi tego konsekwencjami - więc tak naprawdę stworzono drugiego po Rosji - Frankensteina.

  Na koniec - dzielenie Ziemi przez ludzi z czarcim pomiotem - to nie żarty dla ludzi ale obowiązki, których nie należy zaniedbywać - jeżeli ludzie dalej chcą być na Ziemi ludźmi - a nie przedmiotami użytkowymi usytuowanymi poniżej flory i fauny do, wykorzystania przez ciemną moc.

 • Wojna będzie albo i nie ....

  ... ale UPAdliny już nie będzie, to znaczy terytorialnie jeszcze jakiś czas poegzystuje, ale szykuje im się tam powtórka z Hołodomoru.

  Należy się zatem spodziewać wielkiego napływu banderowskiego nasienia do PL, a znając debilizm polskich "biznesmenów" to gotowi są pozwalniać wszystkich Rodaków, a zatrudnić upadlińskich parobków, byle tylko móc swój pańszczyźniany biznesik prowadzić.

  Generalnie jakby na to nie patrzeć to i jak jesteśmy w coraz bardziej czarnej d....e :(

  KST

  • @KST#Wojna będzie albo i nie ....

   Co oczywiście znaczy, że będą wyżynani, bo chłodu i głodu nikt nie lubi.

   • @werka1321#KST#Wojna będzie albo i nie ....

    Niech się sami wyżynają między sobą, skoro tak bardzo to "riezanie" lubią.

    Pozdrawiam, KST

   • @werka1321#KST#Wojna będzie albo i nie ....

    Tak mówiono latem 1939r.

    Potem przestało być przyjemnie .    Dzisiaj klimat jest bardzo podobny.

    a PISiory aż skaczą z podniecenia wojną...plują krzyczą, obrażają prowokują, nienawidzą...

    robią wszystko co trzeba dla nienawiści i wojny.

 • "Grupy samobójców". Rosja przygotowuje specjalne oddziały militarne

  https://dorzeczy.pl/swiat/242014/rosja-przygotowuje-specjalne-oddzialy-militarne-do-inwazji.html

  Zabawne, że odpowiedzią Ameryki na wyzwania XXI wieku, są "grupy sodomitów" . A Unia Europejska powinna natychmiastowo napisać piosenkę w której wyrazi oburzenie poczynaniami federacji rosyjskiej i zagrzeje do walki o aborcję w Polsce. Ponadto powinna wysłać trzy tiry kredek bojowych na Ukrainę celem malowania sprzętu wojennego, okopów i okazywania ciepła i emocji Rosjanom przez zwykłych obywateli. To powinno przemówić rosyjskim żołnierzom i sztabowi generalnemu do rozumu!

 • My też się zbroimy

  Polska / czyli my - podatnicy/ zapłaci 80 mln zł za śmigłowce wojskowe, których nie kupiła. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, polski rząd porozumiał się z koncernem Airbus w sprawie sporu wokół niepodpisanego kilka lat temu kontraktu na zakup śmigłowców H225M Caracal dla Wojska Polskiego. Ugoda została zatwierdzona sądownie. Za zerwanie kontraktu polska strona zapłaci 80 mln zł. Według informacji gazety, kwota, której początkowo żądali Francuzi, była kilkukrotnie wyższa.

 • My też się zbroimy

  Polska / czyli my - podatnicy/ zapłaci 80 mln zł za śmigłowce wojskowe, których nie kupiła. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, polski rząd porozumiał się z koncernem Airbus w sprawie sporu wokół niepodpisanego kilka lat temu kontraktu na zakup śmigłowców H225M Caracal dla Wojska Polskiego. Ugoda została zatwierdzona sądownie. Za zerwanie kontraktu polska strona zapłaci 80 mln zł. Według informacji gazety, kwota, której początkowo żądali Francuzi, była kilkukrotnie wyższa.

  • @Playset#My też się zbroimy

   Z całą pewnością nadchodzi III Wojna. Czy światowa ? Nie wiem. W Europie szykuje się akcja Rosji lokalnie na Ukrainie ale także na flance wschodniej NATO. Litwa, Łotwa i Estonia a także Polska.

   Po co ?

   Aby pokazać, że artykuł 5 NATO nie zadziała , bo nie zadziała na 100% w stosunku do Litwy, Łotwy i Estonii bo to są kraje nie do obrony geograficznie i na 95 % w stosunku do Polski (jeśli w ogóle Ameryka coś zrobi dla Polski to wyłącznie w ograniczony sposób z powietrza. I na tym koniec). I to będzie koniec NATO.....organizacji , która od dawna nie jest organizacją wojskową ale wyłącznie POLITYCZNĄ.

   A jaką mamy armię, mimo gigantycznych wydatków ?

   Skrajnie niesamodzielną, ćwiczymy wyłącznie do współdziałania z USA na misjach, broń mamy taką jaka potrzebna jest na misjach USA za granicą.

   Nie mamy armii dostosowanej do obrony przesmyku suwalskiego i kluczowego trójkąta Warszawa-Kozienice-Łódź.

   Nie mamy w ogóle systemu rozpoznawczo-uderzeniowego (termin ukuty przez dr Bartosiaka) - czyli nasza armia jest ŚLEPA. Nie wiemy gdzie jest wróg ! Tylko silne państwo , militarnie i gospodarczo , może sobie poradzić. Liczyć na sojusze i układy nie ma sensu. Nikt na świecie nie przywiązuje wagi do słabych państw. Na co liczą zwolennicy UE i NATO, że te organizacje zawsze będą się polską opiekować. Jesteś silny gospodarczo i militarnie masz szacunek patrz Niemcy, Francja, Anglia. Polskę nie czeka świetlana przyszłość, nasza świadomość państwa w porównaniu np. z Niemcami jest bardzo słaba. Dla Polski kluczowym jest jak najszybsze wystąpienie z Unii aby nie dać się zabić finansowo i gospodarczo i zachowanie pieniędzy oraz gospodarki dla zbudowania armii nowego typu zgodnej z naszymi potrzebami. Takie są realia a pieprzenie o konieczności pozostawania w Unii jest po prostu ZDRADĄ STANU. I żeby była jasność: zdrady dopuszcza się oczywiście PO i jej akolici ale także rządząca prawica z wyjątkiem otoczenia Ziobry! Tak to wygląda.

 • zimnowojenna retoryka skonczy sie wraz z emerutra putina

  przeciez nato tez mogło by rzadania rosji nierealistyczne przedstawic typu wycofanie sie z krymu doniecka gruzji przestanie wspierania bialorusi i wenezueli

  • @michalm12345#zimnowojenna retoryka skonczy sie wraz z emerutra putina

   Jestem przekonany że Putin zechce zostawić Rosję uporządkowaną i bezpieczną...

   a to oznacza jak od I WWS odtworzenie linii Curzona... bo tak wtedy uzgodniono i tego się Rosja konsekwentnie trzyma (1939, 1944...)

   Piłsudski , Hitler oraz NATO łamały te ustalenia a Hitler i NATO łamały późniejsze ustalenia z Rosją (Hitler złamał umowę o nieagresji wraz z paktem Ribbentrop Mołotow)

   a NATO złamało ustalenia że NATO nie wejdzie w strefę postradziecką.   Putin zechce pozostawić po sobie uporządkowaną sytuację z NATO.. po dobroci lub siłą.

   Pozostała Putinowi tylko jedna kadencja a może zechce to zrobić jeszcze podczas bieżącej kadencji.

  • @michalm12345#zimnowojenna retoryka skonczy sie wraz z emerutra putina

   Tak to teraz wygląda.

   US & NATO won’t accept Russia’s security demands, so what next?

   .https://www.rt.com/russia/543751-us-nato-security-proposals/   Rosja pewnie wyzwoli Ukrainę jeszcze tej zimy.

   Zima to najlepszy dla Rosji okres wyzwalania (Napoleon, Hitler)... kolej na Ukrainę i NATO.

 • Putin ma łeb

  NATO i USA odrzucą żądania Rosji, wtedy ta wkroczy na Ukrainę w obronie własnej i w imię ochrony ludności małorosyjskiej przed agresją ze strony Zachodu, za 2 dni defilada w Kijowie, za 3 padnie Lwów. Albo Donbas i Ługańsk zostaną w granicach Ukrainy z dużą samodzielnością, albo zostaną przyłączone do Rosji, i to bez jednego wystrzału. Sprawa Krymu już jest załatwiona. Ogromna większość Rosjan chce wojny z Ukrainą - staroruskie państwo RUŚ KIJOWSKA - kolebka państwa rosyjskiego. Kijowa nie odpuszczą, Biden dał zielone światło , NATO nie kiwnie palcem TAKA PRAWDA.

 • RIA: Rozpoczęły się rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa na linii USA-Rosja

  Rosyjska agencja RIA podaje, że między Rosją a USA doszło już do pierwszych rozmów ws. gwarancji bezpieczeństwa.

  Zdaniem rosyjskiego dyplomaty Konstantina Gawriłowa "istnieje możliwość dojścia do porozumienia" przez obie strony. Cytowany przez RIA negocjator dodał, że "Rosja nie podjęła jeszcze decyzji ws. tego jakie działania podejmie, jeśli NATO i USA odrzucą jej stanowisko".  Dyplomata podkreślił również, że Sojusz Północnoatlantycki rozumie, iż Rosja nie blefuje stawiając ultimatum w kwestiach bezpieczeństwa.  Rosyjskie żądania

  15 grudnia rosyjscy dyplomacji przekazali Amerykanom roboczą wersję porozumienia dotyczącego kwestii bezpieczeństwa i relacji Moskwy z Waszyngtonem i NATO.  W zaproponowanej wersji dokumentu znajdują się m.in. zapisy, na mocy których USA miałoby powstrzymać "dalszą ekspansję NATO" na wschód.  Rosja domaga się również gwarancji, że żadne państwa dawnego ZSRR nigdy nie będą włączone do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wstrzymana ma być także jakakolwiek bilateralna współpraca militarna z tymi krajami.  Amerykanie mieliby zaprzestać rozmieszczania sił zbrojnych na obszarach, w których ich obecność mogłaby zostać odebrana przez Rosję jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa narodowego. Na mocy traktatu zabronione miałoby być również umieszczanie wyrzutni rakiet krótkiego i średniego zasięgu na obszarach, z których można razić którąkolwiek ze stron umowy.  Moskwa domaga się również, aby żaden z krajów członkowskich NATO nie będzie prowadził żadnej "aktywności wojskowej" na terytorium Ukrainy i innych państw Europy Wschodniej, a także w obszarze Kaukazu Południowego oraz Centralnej Azji.  Źródło: RIA , mid.ru  Ps... Czyli mini-Jałta. I już sprzedali, co było do przewidzenia. Przynajmniej skończą się mrzonki o ich przyjaźni. Może nasze elitki wreszcie wezmą się do roboty a nie będą liczyć na czyjąś pomoc. Bardzo ciekawe, w kontekście ostatniej wizyty prezydenta RP na Ukrainie i złożonych tam deklaracji. Nie popieram angażowania się w problemy Ukrainy (całkowity brak symetrii z ich strony) ale zastanawia mnie jak USA miałyby wyegzekwować ten podpunkt "Moskwa domaga się również, aby żaden z krajów członkowskich NATO nie będzie prowadził żadnej "aktywności wojskowej" na terytorium Ukrainy i innych państw Europy Wschodniej, a także w obszarze Kaukazu Południowego oraz Centralnej Azji". To jesteśmy suwerennym państwem czy już nie?

  • @kula Lis 70#RIA: Rozpoczęły się rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa na linii USA-Rosja

   Rządy po 1989r. zniszczyły polską gospodarkę, wprowadziły obcych kapitalistów w zamian za dotacje unijne czyli swoje luksusowe i beztroskie życie . To tak w ramach przypomnienia.

  • @kula Lis 70#RIA: Rozpoczęły się rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa na linii USA-Rosja

   USA już kombinuje jak zmienić Ruskim Ukrainę a Afganistan.

   https://wiadomosci.wp.pl/usa-szykuje-sie-do-ataku-rosji-na-ukraine-chca-pomagac-partyzantom-6717507284392800a

   Są upierdliwie nieustępliwi... nawet na cudzym podwórku.   Jedną z opcji ma być otworzenie magazynów z bronią i rozdanie jej ludności.

   (Na Ukrainie pobór jest obowiązkowy czyli wszyscy faceci znają się na wojsku).

   Oby tak zrobili... wtedy by się okazało co myśli większość Narodu o banderowcach i ich nadzorcach z globalnej mafii.. .. wtedy Rosja wcale by nie musiała wkraczać.

  • @kula Lis 70#RIA: Rozpoczęły się rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa na linii USA-Rosja

   Ja bym nie wierzył tylko jednej agencji.

   Także i drugim.

   Mówią co chcą nadać.

   Lisie, nie daj się brać na plewy.

   I ruskie i amerykańskie.

 • "Reakcja Rosji będzie ostra". Putin ostrzega NATO

  "Reakcja Rosji będzie ostra". Putin ostrzega NATO. Rosja jest gotowa do podjęcia środków wojskowo-technicznych, jeśli NATO rozszerzy się blisko naszych granic oświadczył prezydent Władimir Putin.

  – W przypadku wyraźnie agresywnej polityki prowadzonej przez naszych zachodnich kolegów, podejmiemy odpowiednie środki wojskowo-techniczne i ostro zareagujemy na nieprzyjazne kroki powiedział rosyjski prezydent, którego cytuje agencja TASS.  Putin uczestniczył we wtorek w posiedzeniu rozszerzonego zarządu ministerstwa obrony. Podkreślił, że Rosja "ma pełne prawo" do podjęcia środków mających zapewnić jej bezpieczeństwo i suwerenność.  Przekonywał też, że Moskwa nie żąda dla siebie żadnych specjalnych warunków. – Rosja opowiada się za równym i niepodzielnym bezpieczeństwem w całej przestrzeni euroazjatyckiej – oświadczył Putin.  Rosyjska broń jądrowa na Białorusi?

  W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że Rosja rozważa różne posunięcia w odpowiedzi na możliwe rozmieszczenie broni przez NATO w pobliżu jej granic.  Zapytany o to, czy Rosja mogłaby rozmieścić broń jądrową na Białorusi, Pieskow odpowiedział: – Nie jest tajemnicą, że rozmieszczenie różnego rodzaju broni w pobliżu naszych granic, które może stanowić dla nas zagrożenie, wyraźnie wymaga odpowiednich kroków, aby zrównoważyć sytuację. – Dostępne są różne opcje dodał rzecznik Kremla.  Białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej powiedział wcześniej, że Białoruś jest gotowa do przyjęcia broni jądrowej na swoim terytorium, jeśli poczuje zagrożenie ze strony NATO. Z kolei białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka oświadczył, że Mińsk zaproponuje Moskwie podjęcie takich działań, jeśli Sojusz Północnoatlantycki rozmieści w Polsce broń jądrową.

  Ps...Po tych słowach Putina pampers Bidena po raz kolejny się napełnił. I co w tym dziwnego, że dbają o własne bezpieczeństwo, wystarczy przypomnieć sobie co zrobił Kennedy kiedy Sowieci rozmieścili rakiety na Kubie. Teraz mamy podobną sytuację tylko rakiety rozmieszczają Amerykanie. Aroganccy głupcy w Waszyngtonie, którym pycha przysłoniła rozum, ćwiczyli ataki JĄDROWE na ROSJĘ w odległości 20 kilometrów od jej granic. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił, że waszyngtońska operacja „Globalny Grom” ćwiczyła wystrzeliwanie broni jądrowej przeciwko Rosji zarówno z kierunku zachodniego, jak i wschodniego.

 • Rosyjski okręt podwodny wystrzelił pocisk manewrujący

  W pełni zanurzony rosyjski okręt podwodny wystrzelił pocisk manewrujący Kalibr. Jak podaje agencja RIA, test zakończył się sukcesem. Pocisk został wystrzelony w cel znajdujący się w odległości 1 tys. km od okrętu. Test został przeprowadzony na Morzu Japońskim. Kalibr ma umożliwić rosyjskim okrętom prowadzenia ataków na oddalone cele znajdujące się na lądzie. Rosja wykorzystywała już te pociski w przeszłości do przeprowadzania przez okręty na Morzu Śródziemnym ataków na cele w Syrii, w ramach wspierania wojsk Baszara al-Asada. Rosyjska Flota Pacyfiku podaje, że ćwiczenia, w ramach których testowano pocisk Kalibr, obejmowały także działania okrętu podwodnego mające na celu uniknięcie wykrycia przez przeciwnika oraz działania z zakresu wsparcia uzbrojonego w pocisk Kalibr okrętu ze strony innych okrętów wojennych, samolotów i dronów.  Źródło: RIA

 • Blef.

  Artykul plus komenty mowia sporo o przewagach Rosji, hipersonicznych pociskach.

  Ruskich, inteligentnych odpowiednikach Cruisow ale z niskim pulapem.

  Tymczasem Obie strony jakos nie chwala sie bojowymi satelitami.

  Wiemy tylko o niby najnowoczesniejszym, smiesznym dziele.

  Stacja rozbudowana z Mir-a ma byc jedynym znanym nam obiektem.

  Tymczasem do tzw. opinii wydostala sie informacja o amerykanskiej "strzale Indry" (chyba tak to nazwano).

  Jest w stanie dotrzec do b.glebokich instalacji.

  Zwlaszcza przy kilku uderzeniach z kolei.

  Zadne sztaby czy rzady nie schowaja swojej dupy.

  Oprocz tego obie strony Na Pewno mimo zakazu maja na orbicie bron atomowa.

  Takze laserowa.

  Nawet pociski hipersoniczne czy manewrujace nie zwieja.

  Czyli napinanie muskulow.

  Zlapal kozak tatarzyna...

  • @brian#Blef.

   //Zlapal kozak tatarzyna...//

   Dokładnie.

   Dlatego nie mają innego wyjścia tylko się dogadać.

   Rosjanie już przećwiczyli strącanie satelitów...

   • @Jarek Ruszkiewicz SL#brian#Blef.

    Obie strony(właściwie trzy z chinolami) cisną nam technikę rakietową sprzed tysięcy lat.

    A ostatnie superrakiety z napędem na... paliwo stałe(czyli prawdopodobnie coś a la czarny proch)rozczulają.

    Zwłaszcza że to dzieło przodującej północnokoreańskiej myśli technicznej.

    Pan Musk wystrzeliwuje to na co mu pozwalają.

    Co naprawdę i w jakiej ilości jest na orbicie, ponoć wolnym od militaryzacji Ksieżycu.

    I kto wie, może na Marsie?

    Zwłaszcza niewidocznej stronie, co zamaskowano na widocznej?

    Technika oficjalnie zatrzymała się na poziomie lat 50 tych.

    Prędzej uwierzmy w garbate aniołki.

 • EU2050… =greenDeal= video 19min

  …. migracja na zasiłek a ty biały śmieciu żryj robaki i tyraj na islamskich cwaniaków…