Kończy się dziś fatalny tydzień dla bezpieczeństwa międzynarodowego
Kończy się dziś fatalny tydzień dla bezpieczeństwa międzynarodowego, kiedy rosyjskie MSZ ujawniło dwa dokumenty dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, które Moskwa zaproponowała Waszyngtonowi jako podstawę do dyskusji o złagodzeniu napięć związanych z ekspansją NATO na wschód i zaprzestaniu rozmieszczania sojuszu w pobliżu granic Rosji , w tym na Ukrainie. Spośród dwóch dokumentach , jeden jest projektem traktatu z USA , który zawiera sześć następujących przepisów:
- Rosja i USA nie mogą wykorzystywać terytorium innych krajów do przygotowywania lub przeprowadzania ataków na inne kraje;
- Żadna ze stron nie może rozmieszczać rakiet krótkiego lub średniego zasięgu za granicą lub na obszarach, na których broń ta mogłaby dotrzeć do celów na terytorium drugiej strony;
- USA nie będą otwierać baz wojskowych w krajach postsowieckich, które nie są już członkami NATO, wykorzystywać ich infrastruktury wojskowej ani rozwijać współpracy wojskowej z tymi państwami;
- Żadna ze stron nie może rozmieszczać broni jądrowej za granicą , a każda taka już użyta broń musi zostać zwrócona. Obie strony zlikwidują wszelką infrastrukturę służącą do rozmieszczenia broni jądrowej poza ich własnymi terytoriami;
- Żadna ze stron nie będzie prowadzić ćwiczeń wojskowych ze scenariuszami użycia broni jądrowej; oraz,
- Żadna ze stron nie będzie szkolić personelu wojskowego ani cywilnego z krajów niejądrowych do używania broni jądrowej.
Drugi dokument ma charakter wielostronnego porozumienia z państwami członkowskimi Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Zawiera również 6 przepisów, którymi są:
- NATO nie rozszerza się dalej na wschód i musi zobowiązać się do wykluczenia członkostwa Ukrainy ;
- NATO nie będzie rozmieszczać dodatkowych sił ani broni poza granicami swoich członków od maja 1997 r. (zanim Sojusz zaczął przyjmować państwa Europy Wschodniej);
- NATO nie będzie prowadzić żadnej działalności wojskowej na Ukrainie, w Europie Wschodniej, na Kaukazie Południowym lub w Azji Środkowej;
- Rosja i NATO nie mogą rozmieszczać pocisków krótkiego lub średniego zasięgu w zasięgu swoich terytoriów;
- Wszystkie strony powinny powstrzymać się od prowadzenia działań zbrojnych powyżej szczebla brygady, które będą ograniczone do wspólnie uzgodnionej strefy przygranicznej; oraz,
- Żadna ze stron nie będzie traktować drugiej strony jako przeciwnika ani stwarzać zagrożenia dla drugiej, a wszystkie strony zobowiążą się do pokojowego rozstrzygania sporów, powstrzymując się od użycia siły.
Propozycje Rosji są zgodne z jej bardzo szczegółowo sformułowanym stanowiskiem i wielokrotnie w ostatnich miesiącach zabiegających o gwarancje bezpieczeństwa ze strony Zachodu w obliczu zakrojonych na szeroką skalę rozmieszczeń wojskowych przez państwa NATO w krajach Europy Środkowej i krajach bałtyckich w ostatnich latach. A po drugie, pośród narastających oznak, że NATO przygotowuje dalszą ekspansję na wschód, która może objąć Ukrainę, Gruzję i Morze Czarne.
Ta ostatnia część jest kluczowa dla bezpieczeństwa Rosji, ponieważ NATO (czytaj USA) niemal na pewno rozmieści rakiety nuklearne na Ukrainie i w Gruzji, co dałoby mu decydującą przewagę taktyczną, by zaskoczyć Rosję atakiem nuklearnym gdyż czas lotu byłby ekstremalnie krótki i odpowiednio skrócony zostaje czas reakcji Rosji, a po drugie, taktyczne pociski średniego zasięgu byłyby w stanie uderzyć w głąb terytorium Rosji.
Z góry przesądzony jest wniosek, że USA nigdy nie zgodzą się na traktat o bezpieczeństwie w rodzaju, jaki proponuje Rosja, ponieważ rozszerzenie NATO — wbrew zapewnieniom złożonym Michaiłowi Gorbaczowowi w czasie zjednoczenia Niemiec, że sojusz nie rozszerzy o cal” poza poziom epoki zimnej wojny pod koniec lat 80 — jest długoterminową strategią USA mającą na celu uzyskanie jednostronnej przewagi nad Rosją i przechylenie globalnej równowagi strategicznej na korzyść Zachodu, co postawiłoby Moskwę w defensywie w jej polityce zagranicznej i groziłoby bezpieczeństwu kraju.
Podsumowując, strategia Zachodu polega na dyktowaniu Rosji z pozycji siły. Moskwa protestuje. Jednak NATO i Stany Zjednoczone zdecydowały się zignorować protesty Rosji i od 1997 r. kontynuowały ekspansję etapami. Dziś powstała sytuacja nie do zniesienia dla Rosji, ponieważ siły NATO są praktycznie u jej bram. Rozwijająca się sytuacja przypomina kryzys kubański z 1962 r., kiedy Waszyngton zagroził militarnie przeciwko rozmieszczeniu sowieckich rakiet na Kubie.
Strategia administracji Bidena polega najpierw na osłabieniu globalnego zasięgu i zdolności strategicznych Rosji, a następnie na zmierzeniu się z wyzwaniem wzrostu Chin. Administracja Bidena podejmuje ryzyko, że Chiny pozostaną neutralne w nadchodzącej konfrontacji między Zachodem a Rosją. Jednak inicjatywa prezydenta Xi Jinpinga, by w środę zorganizować wirtualne spotkanie z prezydentem Putinem, sygnalizuje, że Pekin wspiera Rosję.
Dzisiejsze wypowiedzi rzecznika chińskiego MSZ Wanga Wenbina w Pekinie wskazują na taki kierunek. Co ciekawe, ambasador Wang odpowiadał na celne pytanie agencji informacyjnej Tass. Odpowiednie fragmenty są przytoczone poniżej:
„Podczas wirtualnego spotkania z rosyjskim prezydentem Putinem prezydent Xi Jinping powiedział, że Chiny będą nadal prowadzić elastyczną i zróżnicowaną współpracę z Rosją i innymi państwami członkowskimi Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność w regionie. Jakie wyzwania stoją przed Chinami i Rosją w tym aspekcie? Co Chiny i Rosja mogą zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo regionalne?” Tass
„15 grudnia prezydent Xi Jinping odbył wirtualne spotkanie z prezydentem Rosji Putinem. Dwie głowy państw przeprowadziły dogłębną wymianę poglądów na temat podstawowych i głównych kwestii będących przedmiotem wspólnych obaw, w tym ochrony bezpieczeństwa regionalnego, i osiągnęły nowy, ważny konsensus.
„Świat jest świadkiem połączonych sił zmian i pandemii niewidzianych od stulecia na tle złożonych i głębokich zmian w krajobrazie międzynarodowym i regionalnym. Wierzymy, że Chiny i Rosja, dwaj stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, podejmują ważną misję w obronie pokoju i stabilności w regionie oraz promowaniu rozwoju i rewitalizacji wszystkich krajów. Niektóre kraje od pewnego czasu wyznaczają linie ideologiczne, budują nowe bloki wojskowe i podsycają napięcia w regionie, co przyniosło poważne zagrożenia i wyzwania dla regionalnego pokoju i stabilności oraz globalnej stabilności strategicznej. Chiny i Rosja zdecydowanie to odrzucają. Będziemy nadal podążać za konsensusem obu przywódców, brać na siebie odpowiedzialność, jednoczyć wszystkie siły, które kochają i wspierają pokój i wnosić aktywny wkład w realizację trwałego, powszechnego i wspólnego bezpieczeństwa w regionie i na świecie”. Wang Wenbin
Publikacja obu dokumentów w Moskwie wcześniej wskazuje, że Moskwa nie ma złudzeń, iż strategia USA polega na przyparciu do muru Rosji i zastraszeniu jej na arenie światowej.
Rozwija się poważny kryzys w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, ponieważ od tego momentu możliwości Moskwy ograniczają się do „przymusowej dyplomacji” w dążeniu do zaspokojenia swoich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa. Reasumując, istnieje realne niebezpieczeństwo konfrontacji militarnej z potęgami NATO, ponieważ USA, Wielka Brytania, Francja itd. już rozmieściły na ziemi ukraińskiej siły specjalne, które będą działać jak „druty wyzwalające”.
W serii wysoce prowokacyjnych wypowiedzi w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził prerogatywę sojuszu do interwencji na Ukrainie i bez ogródek odrzucił teorie Moskwy, że może ona mieć wpływ na przyszłe plany ekspansji sojuszu.
Stoltenberg przemawiał za uprzednią zgodą administracji Bidena. Decyzja Moskwy o udostępnieniu dokumentów bezpieczeństwa zapadła dzień później. Od tego czasu rzecznik Białego Domu Jen Psaki zareagowała, praktycznie popierając twardą linię Stoltenberga.
MK Bhadrakumar
Oryginalnym źródłem tego artykułu jest India Punchline.
Wybór, korekta tłumaczenia automatycznego i redakcja SpiritoLibero.
--------------------------------------------------------------------
Zapraszam do czytania innych artykułów nie publikowanych na NEon24 https://kurier-poranny.blogspot.com/
ZGŁOŚ NADUŻYCIE